V čem děláte chybu, když si určujete cíle?


Je nejvyšší čas zhodnotit Vaše zvyky, zbavit se těch špatných a provést zásadní, ale hlavně trvalé změny. Teď možná vzpomínáte na dobu, kdy jste to ještě nevzdávaji a ještě jste si dávali novoroční předsevzetí. Byli jste zklamaní, jak krátce Vám odhodlání vydrželo? Nejste sami!

Většina lidí se pohybuje jako na houpačce mezi úspěchem a zklamáním. Někdy se dopracují k dočasnému vítězství, nejsou ale schopni ho udržet a zanedlouho je zase všechno při starém. Zdá se, že většina z nás opakuje tenhle postup jako podle šablony a to v různých oblastech života – může jít o zdraví, finanční záležitosti, vztahy a partnerství – prostě život jako takový. Je vůbec možné dostat se z tohoto bludného kruhu?

Někteří lidé už přišli na to, že jedním z klíčů k úspěchu je pravidelný režim, ke kterému nám pomůžou denní rituály. Všichni děláme každý den mnoho malých rozhodnutí, která se zdají nepodstatná a zanedbatelná. Přesto pokud se rozhodujeme na základě pozitivního myšlení a každý den uděláme několik nenápadných malých rozhodnutí pozitivním směrem, z dlouhodobého pohledu míříme k úspěchu a životnímu štěstí.

Je důležité umět si klást cíle

Když se řekne úspěch, měli bychom si představit radost, lásku, pocit naplnění, nadšení do nových projektů, pevné zdraví, fungující vztah, finanční jistotu a pocit dobře vykonané práce. Je toho tolik! Nenechte se tím odradit a neříjekte si, že tohle všecho nikdy nemůžete mít. Můžete, jen byste neměli chtít změnit příliš mnoho věcí najednou. To je jedna z největších chyb, které lidi dělají, ať už jde o byznys plány, novoroční předsevzetí nebo jakékoliv jiné cíle do budoucna.

Řím taky nepostavili za jeden den, takže začněte se změnami ve Vašem životě klidně úplně pozvolna. Sepište si cíle, kterých byste chtěli dosáhnout v jedné specifické oblasti Vašeho života – třeba “chci být víc fit” nebo “chci založit rostoucí podnikání”. Abyste měli lepší šanci a motivaci Vaše cíle naplnit, musejí být co nejspecifičtější a také byste si měli určit, do kdy má být práce na nich hotova. Potřebujete přesný plán a systém, je proto určitě dobrý nápad, rozhodnout se pro denní úkoly, které Vám pomohou dojít k Vašemu vysněnému cíli. Když budete soustavně postupovat krok za krokem každý den, brzo se dočkáte nevídaného úspěchu.

fitness twerk

Jak vypadá obyčejný den úspěšného člověka?

Ve skutečnosti opravdu záleží na tom, jak trávíte úplně obyčejné všední dny. Dokonce záleží i na tom, co děláte právě teď v tuto chvíli. Nedovolte si vypadnout z rytmu a říct si, že jedna čokoláda sem tam přece nevadí, ani když se snažíte zhubnout, nebo že jeden den bez postování na twitter a facebook neovlivní traffic na Vaší stránce. Úspěšní lidé se zabývají I těmi nenápadnými věcmi, které se v tu chvíli zdají úplně nepodstatné. Dobrovolně si vybrali tu cestu dělat zdánlivě nepodstatné věci denodenně s železnou pravidelností, což má ve výsledku velký efekt.

Protože jinak vede veškeré snažení stejným směrem – jedna sušenka dneska, jedna zmrzlina zítra, další tabulka čokolády v pátek a když si spočítáte, o kolik kalorií navíc jste tenhle týden snědli, zjistíte, že jste dost daleho od doporučeného kalorického příjmu při dietě.

Když zvládnete změnit jednu maličkost, dosáhnete tím ve skutečnosti něčeho mnohem zásadnějšího: posunu perspektivy. A všechny malé změny, které potom uděláte, se nakonec sečtou do jednoho významného celku.

Každý den si najděte čas na to, postoupit alespoň o krůček blíž k Vašemu cíli. Udělejte si denní zvyk z toho, že si budete Vaše postupy zaznamenávat do deníku nebo je budete probírat s kolegy, přáteli anebo nejlépe s osobním koučem. Tahle krátká chvilka každý den se také může zdát nepodstatná, ve skutečnosti je to často ale právě ona, co dělá celý rozdíl mezi vítězstvím a porážkou!

Dřepy

Přemýšlíte nad tím, co můžete udělat každý den zrovna pro Váš cíl? Tady je několik tipů:

  • Chcete našetřit peníze? Založte si nový účet, nejlépe spořící. Z každé výplaty tam pošlete alespoň několik set korun – a nechte je tam.
  • Chcete být fit a zdravější? Najděte si videa krátkých desetiminutových cvičení a dělejte je každý den. Ale opravdu každý den!
  • Potřebujete motivaci do práce? Nakupte si pozitivní motivační knihy a každý den si kousek přečtěte. Podobnou službu udělají také blogy…
  • Chcete, aby Váš vztah šlapal jako hodinky? Najděte si na toho druhého čas opravdu každý den a dejte mu najevo, jak je pro Vás důležitý.
  • Chcete být pozitivnější a přestat si stěžovat? Každý den si do deníku napište alespoň tři věci, za které jste vděční.
  • Chcete rostoucí byznys? Naučte se něco nového, sledujte trendy, choďte na semináře.

Síla vytrvalosti

Našli jste svoji denní rutinu a Vaše nové zvyky jsou už v podstatě zaběhlé? V tom případě se obrňte trpělivostí. V dnešní době chce čím dál více lidí okamžité výsledky. Jen málokdo je ochotný trpělivě čekat, každý den se pomalu propracovávat k cíli a vydržet to opravdu až do konce.

Nikdy nezapomínejte, že nic nepřijde hned – ani Grand Canyon nevznikl rychle. Byl vytvořen díky vodě, která jím protékala po šest milionů let. Jste ochotní být opravdu hodně trpěliví? Jestli Vaše odpoveď zní ano a jestli máte svoji každodenní rutinu směřující k úspěchu, je docela dobře možné, že cíl už na Vás čeká za rohem a Vy o tom prostě ještě jen nevíte.

Oprvadu každý může dosáhnout svých cílů a nejen naplnit, ale dokonce překročit jakékoliv své předsevzetí. Dokonce nevadí ani to, že občas nestihnete všechny naplánované denní aktivity, i když se opravdu snažíte – tedy pokud kvůli jednomu dni nezahodíte své snažení úplně. To, že se dokážete držet plánu i přes dílčí neúspěchy toho o Vás spoustu vypovídá!