Tloustnou Češi i jejich psi! Běžte mazlíčky proběhnout!

  • Pohyb
  • Blanka Chocová

Jaký pán, takový pes. Toto tvrzení je bohužel až příliš pravdivé. Dle posledních statistik je až třetina našich psích mazlíčků obézních!

Jaký pán, takový pes. Toto tvrzení je bohužel až příliš pravdivé. Dle posledních statistik je až třetina našich psích mazlíčků obézních!

Pes je nejlepším přítelem člověka. Bohužel velká část Čechů rozmazlila své malé přátele doslova do obezity! Veterináři varují a upozorňují na to, že třetina českých psů bojuje se svojí váhou. Stejně jako nadváha u lidí, představuje i nadváha u psů mnohá zdravotní rizika, která mohou vést až ke kratšímu životu domácího mazlíčka. Nezřídka mají tyto problémy svůj původ u nezdravého životního stylu pána. Pak se opravdu stane, že platí tvrzení „jaký pán, takový pes“…

Přejídání a nedostatek pohybu – trápí lidi i psy!

Podle veterinářů trpí nadváhou 25 až 40 % psích mazlíčků. Příčiny jsou přitom stejné jako u lidí – přejídání a nedostatek pohybu. Stejně jako si více jídla dopřáváme my, dopřáváme ho i našim čtyřnohým kamarádům. Zdravé to ale není pro nás, ani pro ně. Kromě toho, že psi dostávají často více krmiva (t už granulí, nebo masné stravy) – dávkování je přitom vždy uvedeno na obale, jsou často „přikrmováni“ ještě pochoutkami ze stolu. Kromě doporučené porce živin, které psu dodá pro něj určené krmivo, mu tak ještě mnohdy „přilepšíme“ o příliš mastné maso, kořeněnou kůži z pečeně, kousky bílého pečiva, o moučnících nemluvě. Po pamlsku navíc se samozřejmě ani nezapráší. Následky ale při časté konzumaci nevhodné stravy mohou být i u psů velice nežádoucí!

5892362373_5ec65bdc0f_b

Nemáme čas si zaběhat a z našich chlupáčů se stávají tlustí „gaučáci“

Nevyvážený poměr mezi příjmem a výdejem energie ale spočívá i v dalším problému, a tím je nedostatek pohybu. Z našich chlupáčů se díky našemu línému životnímu stylu zkrátka stávají tlustí gaučáci. Příjdeme večer z práce, s pejskem se přivítáme několika vřelými pohlazeními, nebo snad i polibky (to si doplňte sami), a poté se oba uvelebíme na gauči před televizi. Možná si dáme k večeři nějakou kalorickou bombu, pár brambůrků, slané tyčinky… neodoláme ani loudivému pohledu našeho mazlíka, který z naší krmě také ochutná. A oba spokojeně kyneme dál.

Pokud máme doma psa a neuděláme si čas s ním zajít na procházku, nebo ještě lépe si oba společně zaběhat, riskujeme jeho zdraví. Stačí přitom tak málo! Příjemná procházka s „nejlepším přítelem člověka“ nám navíc může i zvednout náladu o 100 %! Pokud tedy den v práci nebyl zrovna růžový, vsaďte na přízeň svého věrného chlupáče. Vezměte ho na louku nebo na hřiště, naučte ho aportovat frisbee, a s těmi méně vycvičenými, kteří si žádný aport líbit nenechají, si zahrajte klidně jen na honěnou. Malí uličníci jsou pro takové hrátky jako dělaní. Uděláte tak i vy něco pro své zdraví!

Jak poznat tlustého psa? Pohlaďte ho po žebrech!

Máte doma pejska a bojíte se o jeho štíhlou linii? Máme pro vás tip, jak poznat, zda váš mazlík netrpí nadváhou. Postavte ho před sebe a obě své dlaně mu položte za lopatky. Dle toho, jak mu vystupují žebra, poznáte, zda je už pejsek tlustý, nebo i naopak moc hubený. Pokud jsou žebra až příliš výrazně vystouplá, je pes moc hubený, pokud naopak nahmatat vůbec nejdou, trpí nadváhou. Při pohledu ze strany by měl mít pes lehce stažené břicho. Tak jak je na tom váš mazel?

8109018571_b5168d3e55_h

Psy s nadváhou trpí stejně jako lidi bolesti kloubů nebo dokonce i cukrovka! Přitom vše zachránit může trochu více pohybu a nasazení redukční diety. Na trhu najdete celou řadu redukčních granulí. Je jasné, že pejskovi ze začátku nebudou chutnat stejně jako šunka nebo bílé pečivo, které mu bylo dopřáváno dříve, brzy si ale zvykne.

Zdroj: Česká televize