Tipy pro krásné a zdravé nehty: Ruce zrcadlí vaše zdraví


Pěkné, dobře upravené přírodní nehty. Také jsou vaším ideálem, kterého se marně snažíte dosáhnout? Okousané nehty s olupujícím se lakem rozhodně nejsou dobrou vizitkou. Poradíme vám, jak si udržovat pěstěné ruce a nehty.

Kvalitní stravu nepodceňujte

Nehty jsou zrcadlem vašeho zdravotního stavu. Proto je velkou chybou domnívat se, že si při péči o ně vystačíte s lakem, odlakovačem a dalšími přípravky z nejbližší drogerie. Bez kvalitní a vyvážené stravy bohaté na vitamíny a minerální látky pěkných a zdravých nehtů nedocílíte. Pozor si dávejte i na to, abyste svému tělu dodali dostatek tekutin. I ony mají na tvorbu nehtů vliv.

Gumové rukavice vás ochrání

Nepodceňujte jakoukoli běžnou činnost ve svém životě. Ruce velmi trpí při mytí nádobí, úklidu v domácnosti, ale i při práci na zahradě. Ohrožují je chemické přísady z čisticích prostředků, vysušuje je hlína. Chcete mít pěkné nehty i navzdory tomu, že často fyzicky pracujete? Pořiďte si kvalitní gumové rukavice a používejte je. Předtím, než si je obléknete, lehce si namažte ruce krémem a nechte ho zaschnout. Docílíte hebké pokožky rukou.

K hydratování poslouží i olivový olej

Pravidelně ruce a nehty hydratujte a krémujte. Na hydrataci je vhodná lékárenská vazelína, ale můžete si vystačit klidně i s olivovým olejem. Ruce se vám za vaši péči bohatě odvděčí. Nebudou vysušené. Nedojde k lámání a vysušování nehtů. Jejich kůžičky se nebudou zatrhávat. Používejte také nehtový olej a regenerační sérum na nehty. Sérum vyživuje vaše nehty, které mohou být poškozeny odlakovačem nebo různými mycími prostředky.

Nehty_2

Kůžička vyžaduje péči

Nezapomínejte nehty pravidelně a správně stříhat. Pořiďte si kvalitní manikúru. Nepodceňujte ani péči o kůžičky. Ty ovšem v žádném případě nestříhejte, mohli byste se zranit a zanést si do nehtu infekci. Kůžička by se také stříháním stala odolnější. Zatlačujte kůžičky pomocí špachtliček, které jsou součástí manikúry. Ideálně poté, když jste si ruce dobře vykoupali v teplé vodě. Do ní můžete přidat pár kapek citronové šťávy, která pomáhá čistit. Tehdy je nejlepší nehty stříhat a pečovat o kůžičku. Naproti tomu hned po koupeli nehty nepilujte, jsou měkké a mohly by se lámat. Při pilování postupujte jedním směrem. Nejlepší je používat skleněné pilníky, kovové jsou příliš tvrdé.

Utírejte si ruce

Ať už si myjete ruce po návštěvě toalety či příchodu zvenku, sprchovali jste se, nebo se koupali, nikdy neodcházejte s mokrýma rukama. Vždy si je pečlivě osušte ručníkem nebo papírkovými utěrkami. Znemožníte tak šíření různých mykóz, které nehty postihují.

Vitamíny a zinek zajistí sílu a výživu

Dopřejte svým nehtům správnou výživu. Vycházejte z toho, že nehty tvoří především keratin. Pomoci k jejich posílení vám proto může biotin, vitamín H. Díky němu budou vaše nehty silné, nebudou se lámat a štěpit. Najdete ho třeba ve vaječném žloutku nebo arašídech. Vaše nehty potřebují také dostatek zinku, jinak se na nich mohou objevovat bělavé skvrny. Tento stopový prvek najdete také ve vejcích, ale i v mléce. Proti rýhování na nehtech pomáhá vápník a vitamín E. Příčinou lámavosti je málo hořčíku, manganu a vápníku.

Lak ochrání před nepříznivými vlivy

Nepatříte mezi příznivce barevných lakovaných nehtů? I tak byste neměli lakování úplně zavrhovat. Nejde jenom o parádu, ale také ochranu před nepříznivými vlivy, které na nehty působí. Proto zvolte alespoň kvalitní bezbarvý lak, který bude nehty krýt před agresivním prostředím. Pokud si dopřejete i barevný lak, nalakujte nehty nejprve bezbarvým podkladovým lakem. Na něj naneste barevný lak a pak opět lak bezbarvý. Díky tomuto vrstvení prodloužíte životnost laku.

Vyberte si kvalitní odlakovač

Náležitou pozornost věnujte i výběru odlakovače. Zapomeňte na ty, které obsahují formaldehyd nebo aceton. Jejich vlivem se nehty třepí, jsou slabé a vysušené, hrubé a nelesknou se. Jednoznačně tedy trpí působením těchto látek na nehet a jeho lůžko. Mnohem lepší volbou jsou acetátové odlakovače.