Rozhovor: Jak se poprat s bezlepkovou dietou?

  • Jídlo
  • Tereza Kalinová

Pečivo, těstoviny, sušenky, dortíky. Tak o tom všem si lidé s nesnášenlivostí lepku mohou nechat jen zdát. Je bezlepková dieta ale opravdu takový strašák, jak si všichni myslíme? Přinášíme vám rozhovor s mladou slečnou Michaelou, která je jednou z mnoha milionů, kterým byla diagnostikována alergie na lepek. Jak sama upřesňuje, není to zcela to samé […]

Pečivo, těstoviny, sušenky, dortíky. Tak o tom všem si lidé s nesnášenlivostí lepku mohou nechat jen zdát. Je bezlepková dieta ale opravdu takový strašák, jak si všichni myslíme? Přinášíme vám rozhovor s mladou slečnou Michaelou, která je jednou z mnoha milionů, kterým byla diagnostikována alergie na lepek. Jak sama upřesňuje, není to zcela to samé jako celiakie, nicméně jsou si tyto dvě onemocnění (ano, opravdu se dá mluvit o nemoci) podobné. Michaela vám přiblíží, jak taková bezlepková dieta vypadá, jaké jsou její klady i zápory a také vám doporučí skvělý recept na bezlepkový chléb! Čtěte dále.

Jak jste přišla na svou alergii na lepek?
Dlouhou dobu jsem vůbec nevěděla, co mi je a trvalo několik měsíců, než jsem na to přišla. Cítila jsem se hrozně unavená, měla jsem migrény a po každém jídle, které obsahovalo lepek jsem se nafoukla jak balon. Do toho velké zažívací problémy a nakonec jsem se i třeba osypala. Doktoři netušili co se mnou a přehazovali si mě jak horkou bramboru. Jednou se mi do rukou dostal článek o lepku a problémech spojených s ním, měla jsem jasno.

4537080106_6238160fe9_o
Dnes už není žádný problém sehnat bezlepkové varianty klasických potravin

Lze to nějak vyšetřit? 
Ano, já osobně jsem se objednala na alergologii, kde mi udělali kožní i krevní testy. Z obou mi vyšla alergie na lepek. Považovala jsem za štěstí, že mám v rukou alespoň nějaký doklad o své alergii. Často se totiž stává, že návštěva doktora nepomůže, takže například celiaci nemohou nikde doložit, že mají opravdu toto onemocnění. Vyšetření přímo na celiakii se provádí na gastroenterologii. Nejlepší ale je vyzkoušet si bezlepkovou dietu a uvidíte, jestli zdravotní problémy zmizí nebo ne.

Jaký je rozdíl mezi alergií a celiakií? 
Nejsem odborník, ale celiakie je nemoc, kterou už i náš stát jako nemoc uznává, zatímco alergie je zkrátka jen alergie. Celiaci mají trochu jiné příznaky. Vždy ale záleží na tom, jak moc silná nesnášenlivost je. Celiakii doprovází například chudokrevnost a ztráta hmotnosti, navíc se reakce neprojeví hned, ale třeba do několika dnů. Ono je ale celkem jedno, který typ máte, ve finále je řešení stejné. Bezlepková dieta a to pravděpodobně celoživotně.

Díky bezlepkové dietě žiji mnohem zdravěji

Jak dlouho vám trvalo zvyknout si na radikální změnu?
Prvotně to byl šok, protože když jdete napříč obchodem, najednou zjišťujete, že skoro všechny produkty obsahují lepek. Nejhorší bylo vzdát se pečiva. Potom jsem začala pátrat, přidala se na Facebooku do různých skupin a pomalu zjistila, že to není žádný konec světa. Chce to jenom věnovat tomu čas.

Jak nahrazujete potraviny s lepkem?
Více méně jsem se spíše naučila žít bez nich. Ono když si to tak člověk vezme, nakonec pečivo nepotřebuje a když má chuť na těstoviny, koupí si bezlepkové. Většina věcí je dostupná už i v bezlepkové variantě, ale někdy je to zbytečné. Jím hodně zeleniny, ovoce, masa. Naučila jsem se používat jáhly, brambory, pohanku, luštěniny. Byla jsem skoro překvapená, jak pestrá strava může být, když se trochu snažíte. A když je chuť, upeču si třeba i nějakou sladkou dobrotu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Bezlepkové dorty jsou téměř k nerozeznání a často bývají mnohem zdravější

Co považujete za největší problém?
Z mého pohledu je to chození do restaurací nebo na návštěvy s lidmi, kteří jedí vše na co přijdou. Většinou vám totiž nerozumí a nechápou, proč si ty knedlíky s omáčkou prostě nemůžete dát. Největší problém jsem měla u prarodičů, kteří byli zvyklý jíst vždy vše, těm to prostě nevysvětlíte. Kamarádi na mě taky občas koukají skrz prsty, když si objednávám v pizzerii salát, ale naučíte se s tím žít a když máte kolem sebe správné lidi, snaží se vám vyjít vstříc a najít vždy nějaký kompromis.

Je bezlepková dieta dražší?
Jak se to vezme. Já na začátku udělala tu hloupost, že jsem utrácela tisíce za nesmyslné bezlepkové potraviny. Firmy na tomto trendu vydělávají. Stačí se podívat na bezlepkové pečiva, které mimochodem většinou není vůbec chutné. Teď už tyto věci nekupuji. Maximálně si seženu bezlepkovou mouku, která je dražší, ale zase z ní upeču mnohem více. Poté se snažím vybírat potraviny přirozeně bez lepku jako jsou třeba právě luštěniny. Ve finále neutrácím za věci, které jsem kupovala dříve „na potkání“ po cestě domů nebo do školy. Musím víc plánovat a balit si jídlo s sebou. I díky tomu ve finále nakonec ušetřím.

Vypozorovala jste i nějaké výhody?
Ano! Začala jsem jíst mnohem zdravěji, sledovat složení se totiž opravdu vyplatí. Jím více přirozených jídel a cítím se zkrátka skvěle. Mám mnohem více energie a většina zdravotních problémů zmizela.

Necháte se někdy zlákat i jídlem obsahující lepek?
Občas mi to ujede, to se musím přiznat. Musím ale počítat s tím, že do druhého dne mi nebude zrovna nejlíp a také se ve většině případech hned osypu. Bezlepková dieta by se ale neměla příliš často porušovat, tělo si to totiž pamatuje, i když mi zrovna v tu chvíli nic není. Můžeme si pěkně zavařit na mnohem závažnější problémy v budoucnu.

2493995438_58ac188c63_o
Luštěniny jsou přirozeně bezlepkové a zdravé

Doporučíte našim čtenářům nějaký svůj ověřený recept?
Spousta lidí má největší problém s pečivem. Já se naučila péct chléb doma a vždy si ho nakrájím do mrazáku. Je tam tedy vždy, když potřebuji. S těmi kupovanými se nedá vůbec srovnávat! Můj recept je: 500 g bezlepkové mouky (používám BL mouku, pohankovou, kukuřičnou…) smícháme s rozpuštěnou půlkou droždí v 500 ml teplé vody. Přidáme dvě lžíce oleje, nakrájená sušená rajčata, kmín, sůl, olivy, různá semínka nebo oříšky a vše pořádně promícháme do hutného těsta. Necháme ho vykynout v teple pod polštářem alespoň hodinu a potom další hodinu pečeme. Je výborný, ale má tendenci rychle tvrdnout.

Máte nějaké dotazy k bezlepkové dietě? Ptejte se! Michaela vám ráda poradí.

А я знаю как найти правильную ссылку на гидру по этому поделюсь с вами и зеркалом и официальной ссылок на hydraruzxpnew4af официальный сайт гидры онион в тор ссылка