Půl avokáda denně vám pomůže zhubnout!

Avokádo
  • Jídlo
  • Blanka Chocová

Avokádo je opravdovým darem z nebes – látky v něm obsažené snižují hladinu cholesterolu, bojují proti rakovině prostaty, podporují zdravý vývoj nenarozeného plodu, regenerují svalstvo, působí pozitivně na nervovou soustavu… a to zdaleka není všechno!

Avokádo je ovoce, přitom jako jedno z mála obsahuje tuky, mononenasycené tuky. Ačkoliv je tedy kaloričtější než jiné ovoce, stane se zajímavým zpestřením každého jídelníčku. Nezacházíme s ním totiž jako s klasickým ovocem – pravděpodobně si ho ráno nedáte do jogurtu spolu s cereáliemi. Místo toho působí jako zdravá alternativa másla, tučných pomazánek a dipů. Nahrazuje nasycené tuky v oblíbených, ne úplně zdravých, jídlech a dělá z nich jídla zdraví prospěšná. Fitness magazíny a blogy se předhánějí v receptech s avokádem, takže kromě klasických avokádových guacamole narazíte i na avokádový pudink s kakaem a další. Co ale na avokádu tak milujeme a proč je božským darem z nebes?

Jídelníček na míru

„Avokáda jsou plná mononenasycených tuků, které se obecně neukládají jako tělesný tuk.“

Nejdříve k tukům, právě pro ty je avokádo často obávanou potravinou. Zkrátka nadbytečných kalorií se bojíme jako čert kříže, ale když na to přijde, tak si ty hranolky z fast foodu neodpustíme. Naše tělo potřebuje tuky, ale ty zdravé! Vhodnou variantou pro nás jídelníček je proto právě avokádo. „Avokáda jsou plná mononenasycených tuků, které se obecně neukládají jako tělesný tuk,“ říká prezident Aliance výživových poradců Ing. Ivan Mach, CSc.

Avokádo

Avokádo je významným zdrojem draslíku a hořčíku, které oba působí příznive na nervový systém a svalovou soustavu. Toho využívají zejména sportovci. Vhodným doplněním těchto látek do těla lze snadno předejít svalovým křečím a pomoci svalům regenerovat po náročném tréninku. Nově byl také potrvzen obsah luteinu, který příznivě působí na zrak a zároveň snižuje riziko vzniku rakoviny prostaty, a také beta-sitosterolu, který výrazně snižuje hladinu cholesterolu v krvi.

Foláty obsažené v avokádu jsou nezbytné pro zdravá vývoj plodu

V avokádu jsou obsaženy rovněž foláty, látky působící pozitivně na zdraví našeho srdce. Právě díky folátům jsou ale avokáda často vyhledávána těhotnými ženami. Jsou totiž nezbytné pro zdravý vývoj plodu. Měkká dužina avokáda je výborná také jako první strava pro kojence.

Půl avokáda denně vám pomůže zhubnout!

Avokádo je významné také pro udržování hormonální rovnováhy, která je nezbytná pro správné fungování organizmu. „Také obsahují další látky, které mohou zvyšovat a podporovat tempo spalování tuku. Jedna z nich zvyšuje produkci hormonu štítné žlázy, který zvyšuje úroveň metabolismu. Druhou je mannoheptulóza (cukr), která snižuje tempo uvolňování insulinu. S vyšší hodnotou metabolismu spalujeme více kalorií a vysoká hladina insulinu je spojována s ukládáním tuku. Pokud budeme jíst půlku či jedno celé avokádo denně, můžeme pomoci našemu tělu při redukci váhy a odstranění insulinových šoků, které bývají příčinou nadváhy,“ dodává Mach.