Příběh Petry – 2. díl


Po týdnu diety, resp. pokusu o ni, Petra získala pocit štíhlosti (bohužel jen mentální) a vydala se k šuplíku, který již mnoho měsíců s oprávněnými obavami ignorovala. 

Taky máte zkušební džíny?  Schované na dně šuplíku, z nostalgie na hubená a veselá středoškolská/ vysokoškolská léta. A stále mizivější naději, že by se někdejší postava ještě mohla vrátit?  Petřiny džíny jsou staré 10 let, z poctivého materiálu, bez stopy elastanu a navíc vyprané – tím pádem velmi, ale opravdu velmi úzké. Při oblékání to chce klasickou sestavu – nádech, co nejhlubší výdech a šup nahoru. Petra džíny přes zadek vytáhla, ale zip už nedopnula.

P1010556-e1401217389387

Pokud už Petru trochu znáte, víte, že se hned tak nevzdá. Rozhodla se, že to prostě půjde, když už skoro týden strádá. Lehla si na gauč a po několika minutách boje, celá zpocená, knoflík zapnula. Poprosila své syny, aby jí pomohli vstát a „krokem Golema“  několik minut pochodovala po místnosti.

Petra ignorovala svého manžela, který jí bedlivě pozoroval, připraven zasáhnout, pokud by padala.  Hrdinkou byla asi 10 minut, pak knoflík rozepnula a konečně se nadechla. Nebyl to úplný šlágr, ale Petra získala pocit, že maličko, trošičku, kousíček zhubla.

Konzultace za 200 Kč

Bohužel, pocit to byl falešný.  Váha při druhém měření sice ukázala o kilo méně, ale byly to svaly, které si po týdenní nečinnosti klidně spadly o 1 kg, nikoli tuk. Ani tentokrát nutriční specialistka Mirka neztratila optimismus a celou hodinu probírala s Petrou otázky, týkající se nejen  jídla –  jednalo se o takzvanou  Komplexní nutriční typologii.

 „Překvapilo mne, co vše bylo předmětem dotazů, ale jestli informace o mých povahových vlastnostech pomohou shodit alespoň 1 kilo, tak za těch pět kg, které chci zhubnout, vykecám úplně všechno :)“, smála se Petra.

Na další konzultaci už Petra dostane jídelníček připravený na míru a dozví se doporučené a zakázané potraviny. Má hrůzné tušení, že ty oblíbené se stanou zakázanými. Ale když už se dala na „vojnu“, musí – chce zhubnout. Už se těší, jak si na konci programu v pohodě oblékne své milované, lety a mejdany roztrhané džíny a půjde si zaskákat na oblíbené Faith No More.

Po dalším sezení už Petra a nestačí se divit. Na tucích shodila skoro 2 kg, ale zase se trošku zavodnila, finální úbytek je tedy necelé kilo. Ale i tak má obrovskou radost. Eliminovala skoro všechny uzeniny, začala pravidelně jíst a pít (nealko – voda s citronem a čistící čaj), ubrala kávu a neatakovala lednici v pozdních večerních hodinách. Petra nejenže zhubla, ale také se cítí lépe.

Jako obvykle se však Petře do cesty stavěly různé nástrahy – narozeniny mladšího syna s výborným dortem, kterému neodolala. Také opékání buřtíků u rodičů a nakonec oslava narozenin kamarádky Simony, kde Petra zhřešila poněkud více a druhý den to odstonala.

Nicméně – všechno na sebe poctivě naprášila do hubnoucího deníku, který poté procházela naše poradkyně Mirka. Těch úletů tam bylo více, ale Mirka byla tolerantní a moc Petře nevyhubovala. A to i z toho důvodu, že z výsledků měření zjistila, že se Petra opravdu snaží – metabolický věk klesl na pouhých 45 let. Navíc se vždy Petra styděla a kála se, když Mirka v zápiscích zaškrtávala prohřešky v jídelníčku.

Konzultace za 200 Kč

Petru ovšem překvapila i jiná věc.  Mirka jí zaškrtala chyby i ve dnech, kdy se sama sobě zdála vyloženě ukázněná. V podstatě šlo o to, že jednotlivá jídla byla sice dietní, ale jednostranně poskládaná. I z tohoto důvodu, přišel Petře vhod osobní jídelníček, který jí na základě komplexní nutriční typologie Mirka připravila. Byla v něm spousta zajímavých věcí. Kromě doporučených a zakázaných potravin přímo pro Petřiny metabolický typ obsahoval  také kompletní jídelníček (vždy 10 jídel vhodných pro snídani, svačinu, oběd, atd.) a kombinace jídel a sportu. Co se pohyby týká –  Petra s Monikou opět začaly běhat.