Při sledování akčních filmů se tloustne více než při jiných pořadech


Vysedávání u televize obecně není považováno za nic zdravého. Nedávno dokonce bylo zjištěno, že některé pořady „podporují“ tloustnutí. Jak je to možné?

Pokud patříte mezi ty, kteří hned po příchodu z práce domů zasednou u televize a zvednou se až, když jsou spát, možná víte, že nežijete zrovna aktivně. Místo toho, abychom se věnovali sportu, procházkám s domácími mazlíčky, odpočinkovým koníčkům jako je zahradničení, se každý večer pravidelně zavrtáváme do gauče před obrazovku. Sice přesně víme, která talk show běží v pátek, který seriál má přes prázdniny pauzu a jaký celovečerní film je hitem příštího víkendu, ale něco nám přeci jen chybí – přinejmenším zdravý pohyb. A tak často tloustneme. Nedávný výzkum ale zjistil, že při některých pořadech se tloustne více než při jiných. Jak je to možné a jaké to jsou?

7374538448_ec1f26f140_k

Studenti snědli více kalorií při sledování sci-fi thrilleru

Průzkum byl proveden vědci Cornellovy univerzity v Chicagu, kteří sami připustili, že jeho výsledky je třeba brát s nadhledem. Byl proveden na úzkém vzorku lidí jedné věkové skupiny, nicméně výsledky jsou více než zajímavé! Vědci sledovali stovku studentů, před které postavili štědré občerstvení, kde nechyběly ani klasické „televizní pochutiny“, jakými jsou například sušenky nebo bonbony M&M. Studenti byli rozděleni do tří skupin – jedna sledovala sci-fi thriller Ostrov, druhá ten samý film beze zvuku, a třetí známou americkou talk show.

Největšími jedlíky se stali studenti z první zmiňované skupiny – tedy ti, kteří sledovali thriller se zvukem. Během filmu spořádali 354 kcal, což představuje množství energie přijaté v lehčím hlavním jídle. O 140 kcal méně snědli diváci talk show. Studenti sledující thriller beze zvuku se umístili uprostřed.

7371684870_f7bef7dfd2_k

Rychlé tempo akčních filmů nás nutí rychleji jíst

Autor studie Arnel Tal tímto výzkumem chtěl podpořit svoji teorii o tom, že rychlé tempo akčních filmů nutí diváky k rychlejší a intenzivnější konzumaci jídla při jeho sledování. Dá se tedy říci, že pokud někdo pravidelně sleduje filmy tohoto žánru a k tomu se nebrání pojídání různých pochutin, má větší možnost přibrat, než kdyby sledoval poklidnou talk show nebo jiný pořad.

Nejlepším řešením je samozřejmě sledovat televizi bez toho, abychom se obklopovali jídlem. Pokud hledáme nějaké zdravé občerstvení, můžeme si pomoci zeleninovými špalíčky a tvarohovým dipem, celozrnnými jednohubkami se zdravou lehkou pomazánkou nebo zeleninovým salátem.

Zdroj: www.tyden.cz