Potřebujete rady výživového poradce?

Konzultace s výživovým poradcem
  • Jídlo
  • Blanka Chocová

Konzultace u výživového poradce rozhodně není zbytečným výdajem. Mnohým usnadní cestu za vysněnou postavou. Poradce navíc pomůže často i těm, kteří už hubnutí dávno vzdali. Jak jste na tom vy?

Každý jsme jiný, a stejně tak i tělo každého z nás potřebuje něco jiného, tedy i jiný stravovací režim. Proto by plán stravovacího režimu měl být vždy sestavován individuálně, tedy každému na míru!

Liší se totiž i náš životní styl, návyky, byly nám dány jiné geny a především – lišíme se i na metabolické úrovni. To znamená, že každý potřebujeme trochu jiné množství konkrétních živin. Nemůžete zhubnout, přestože jíte samé lehké potraviny? Špagety se zeleninovou omáčkou, celozrnné pečivo, lehká rizota… přesto ale ručička na váze ukazuje stále stejně. Ale co když zrovna vám nevyhovuje váš denní příjem sacharidů, a dokud se nevzdáte svého oblíbeného pečiva a těstovin, tak zkrátka nezhubnete? Jak ale zjistit, co je zrovna pro vás to „pravé ořechové“?

Konzultace u výživového poradce není zbytečným výdajem!

Nechce se vám utrácet za konzultace u výživového poradce? Bojíte se, že by to byly zbytečné výdaje, že vám by poradce stejně určitě nepomohl? Není to pravda. Návštěva u nutričního specialisty může vaši cestu za vysněnou postavou značně urychlit. Ačkoliv si totiž myslíte, že dobře znáte své tělo, nemusí to být zcela tak.

Vše vyžaduje jisté znalosti, tedy i k poznání svého těla a metabolismu do patřičné hloubky můžete dojít pouze s určitými vědomostmi. Těžko byste mohli být sami sobě kvalifikovaným výživovým poradcem, stejně jako je náročné být sobě lékařem, právníkem nebo učitelem cizích jazyků. Zvláště pokud jste ve světě zdravého životního stylu a stravování nováčkem, bude pro vás každá rada odborníka radou nad zlato!

S nutričním specialistou se vyhneme omylům, kterých se jinak mnozí často dopouští

Mnozí „chorobní dietáři“ se při svých snahách zhubnout dopouštějí velkého množství chyb. Málokdy totiž přesně víme, co náš organizmus potřebuje a co mu škodí, necháváme se strhnout davem a jednáme podle obecných stereotypů. Ženy, které nevyhledají odbornou pomoc výživového specialisty, se obvykle upnou na rady a osvědčené recepty z dámských lifestylových magazínů, které samozřejmě o své čtenářce neví vůbec nic, kromě toho, že se jedná (pravděpodobně) o ženu.

Mužům naopak často přijde zženštilé a zbytečné svůj stav jakkoliv konzultovat a jednají podle toho, co sami považují za správné. Řídí se tak všemožnými „babskými radami“, které bychom zařadili spíše do škatulky „mýtů o hubnutí“ – po páté hodině nejí, nesnídají, apod.

Nehubnete? Nemusí za tím být nedostatek pohybu ani kalorie!

Nehubnete? Asi si říkáte, že zatím stojí nedostatek pohybu nebo vysoký denní příjem kalorií. Samozřejmě, pokud nesportujete a v jídle se neomezujete, může to být důvod, ale existují i další příčiny! Náš metabolismus ovlivňuje nespočet faktorů, o kterých sami ani nemusíme vědět. Za naše marné pokusy zhubnout může třeba překyselený organizmus – v jeho důsledku tělo zadržuje vodu, což zpomaluje spalování tuku. Pokud si navíc sami sestavujeme jídelníček, automaticky jako první krok snížíme kalorický příjem, nemyslíme ale už na to, že s tím i snižujeme denní příjem živin. Zapomínáme na pravidelnost a soustředíme se jen na snížení množství jídla. Jídelníček sestavený specialistou nám zaručí, že se do našeho těla dostanou všechny potřebné živiny.

Specialista navíc umí při sestavování dietního plánu zohlednit i zdravotní stav svého klienta. Kromě toho, že se vás zeptá, jaké berete léky, vás podrobí důkladné analýze. Základními parametry jsou přitom hladina glykémie, jaterní testy, hodnoty cholesterolu a další, i speciálnější ukazatele. Ty vychází z biochemického rozboru, který provádí lékařská rada, nikoli sám specialista.

Doporučená konzultace

Pokud jste se rozhodli, že zkusíte rady profesionálního výživového poradce, doporučujeme konzultaci za akční cenu 200 Kč k našim nutričním odborníkům, díky které získáte základní analýzu organismu, vzorový jídelníček s individuálními tipy a další motivaci pro úspěšné hubnutí.