Nemůžete zhubnout? Můžou za to toxiny nebo stres

Únava

Stále se vám nepodařilo dosáhnout vaší vysněné váhy? A to i přesto, že skoro nic nejíte? Kde jen můžete dělat chybu? Možná za vše mohou toxiny, zanesená slezina a všudypřítomný stres. Co s tím můžete udělat?

Všichni tu rovnici známe. Příjem energie musí být nižší než její výdej. Pak hubnete. Jste si v podstatě jistit tím, že váš jídelníček je dietní, neobsahuje příliš tučných potravin a vypustili jste i sladké. Kromě toho se pravidelně hýbete. Tedy téměř pravidelně. Zatímco vaše kolegyně si k obědu klidně dá knedlíky s omáčkou a přizná se vám, že odpoledne proležela u televize. Je štíhlá, zatímco vás se kila stále drží jako o život.

Jak tělo pracuje s energetickým příjmem

„Někdy se skutečně zdá nespravedlivé, že zatímco jedni drží dietu, jsou silnější, než ti, kteří mohou sníst v podstatě cokoli. Je třeba uvědomit si, kde všude energii vydáváme. Energii spotřebováváme při tělesné práci, část energie spotřebují buňky na svůj provoz a zbytek se přemění na teplo,“ vysvětlila Marie Vilánková ze společnosti Joalis, která se věnuje problematice výživy, detoxikace a hubnutí.

Všechna energie z potravy se ve specializovaných buněčných organelách, tzv. mitochondriích, přeměňuje na využitelnou energii. Pomocí kyslíku je potrava štěpena na elektrony, které podobně jako elektrický proud vykonávají práci, pumpují další produkt štěpení – tedy protony – za membránu mitochondrií a jsou využívány jako energie pro buňku.

„Část protonů pomocí odpřahujících se proteinů (tzv. UCP) protéká za vzniku tepla zpátky membránou. Poměr využitelné energie a zbytkového tepla určuje účinnost metabolismu. Bohužel úsporný metabolismus nejen ztěžuje hubnutí, protože spálí málo energie naprázdno, ale produkuje ve větší míře i volné radikály, které poškozují buňky a způsobují stárnutí,“ dodala Vilánková.

Proč nehubnete?

Všichni jsme již slyšeli o tom, že abychom hubli, je potřeba mít dobře „nastartovaný a seřízený“ metabolismus. Není přitom třeba vymlouvat se na genetiku v případě, že váš metabolismus nepracuje správně. Genetické předpoklady jsou sice dány, ale nechá se s nimi pracovat.

Metabolismus je řízen hormonálním systémem, a pokud je zdravý, dokáže přirozeně reagovat na změny ve stravě, tělesné kondici apod. „Bohužel v poslední době přibývá lidí, kteří mají hormonální systém nevyvážený, a proto je narušen i jejich metabolismus,“ upozornila Vilánková.

Důvodem jsou chemikálie, které náš organismus každodenně přijímá. Potravou, vodou, dýcháním nebo nejrůznějšími kosmetickými přípravky do našeho těla proudí řada škodlivých látek, s nimiž se musí organismus potýkat. „Jmenovat můžeme například dioxiny, polychlorované bifenyly, ale i léky, hormonální přípravky nebo antibiotika. K tomu se přidává stres, který způsobuje snížení činnosti vylučovacích orgánů a toxiny se proto shromažďují v našem těle.

Vyčistěte játra a slezina

Důležitým orgánem pro vylučování toxinů z těla jsou játra. Proto je pro nastartování správného spalování a zdravého metabolismus důležitá detoxikace jater, a to nejen od toxinů, ale také infekcí nebo virů.

Dalším klíčovým orgánem, jehož správné fungování nám pomůže zbavit se toxinů, je slezina. V učebnicích biologie pro střední školy se zpravidla dočtete, že tělo může fungovat i bez tohoto orgánu. To však neznamená, že jde o orgán nepotřebný. Právě naopak.

„Podle starověkých mudrců ovlivňuje slezina svými toxiny další orgány a pochody v organismu, například peristaltiku zažívací trubice, lymfatický systém, činnost žaludku a slinivky břišní. Vzhledem k tomu, že souvisí s hypofýzou, řídí v organismu také nejrůznější neurohormonální procesy. Vyčistit slezinu znamená obnovit samoregulující program, který v lidském těle mj. řídí látkovou výměnu,“ upozornil odborník na detoxikaci organismu Vladimír Jelínek ze společnosti Joalis.

Pokud zůstaneme u alternativního pohledu, slezina souvisí se vším hmotným, jako jsou peníze, materiální zabezpečení, ale také jídlo. „Slezina souvisí s neustálými myšlenkami na jídlo, stejně tak i na to, co se dá ještě hospodárně využít a nemuselo by se vyhodit. Trávení člověka s přetíženou slezinou bývá pomalejší, neboť organismus se snaží využít všechno a vyloučit jen to skutečně nepotřebné,“ upozornil Jelínek na souvislost mezi myšlením a biologickými pochody v těle.

Slezina má podle Jelínka také co do činění s věčnými starostmi, nezdravým zabýváním se problémy druhých lidí. Slezinu je vhodné vyčistit také v případě, kdy se objevují opary, afty, opakované záněty středního ucha, potýkáme se s přejídáním, nutkavými myšlenky na jídlo nebo nás trápí zácpa.

Zbavte se stresu

Toxiny, zanesená játra a slinivka ovšem nejsou jediným problémem při hubnutí. Svoji roli hraje i všudypřítomný stres. Ten v nás aktivuje energii, která očekává, že bude využita. Jenže není. Místo útěku nebo boje si vezmeme raději něco k jídlu. Jenže uvolněná energie se nevytratí, znovu se uloží a zpravidla do míst, kde nám to není příjemné – tedy v oblasti pasu a do orgánů jako jsou játra.

Jinak řečeno, nezpracované emoce a stres jsou pro tělo nebezpečné a často je obrací proti sobě nejen tím, že tloustneme, ale mohou se objevit i autoimunitní onemocnění. Samozřejmě nás hned napadá, co s tím. Jak se vyhnout stresu, když je všude kolem nás?

Měli bychom se ho naučit dobře zpracovávat. Pravidelný pohyb a relaxace by pro nás neměly být prázdnými pojmy. Stejně klíčové je přijmout i sami sebe tak, jak jsme. „Člověk má tendenci neustále se porovnávat se svým okolím a zároveň s ním soutěžit. Spokojenost se svým tělem spočívá v tom, aby se člověk neporovnával a byl sám sebou,“ uzavřel Jelínek.