Léky na hubnutí: pomocník nebo podfuk?


Všichni víme, že abychom shazovali kila, je nutné především upravit jídelníček a zařadit do svého života trochu sportu. Obchodníci ale vědí, že máme rádi rychlá a jednoduchá řešení, a proto je na trhu celá řada přípravků a podpůrných preparátů na hubnutí. A my po nich často s nadějí saháme. Jak je to s prášky na […]

Všichni víme, že abychom shazovali kila, je nutné především upravit jídelníček a zařadit do svého života trochu sportu. Obchodníci ale vědí, že máme rádi rychlá a jednoduchá řešení, a proto je na trhu celá řada přípravků a podpůrných preparátů na hubnutí. A my po nich často s nadějí saháme. Jak je to s prášky na hubnutí? Můžeme jim věřit?  

léky

Prášky na hubnutí často fungují na principu potlačování chuti k jídlu. Jiné zase zabraňují ukládání tuků v těle. Problémem je, že tyto účinky mohou být doprovázeny vedlejšími příznaky jako je sucho v ústech, nevolnost nebo průjmy. Jejich užívání bychom si tedy měli dobře promyslet.

V lékárnách najdeme léky na hubnutí na předpis, které nám musí předepsat lékař, i prášky volně prodejné, které si můžeme naordinovat sami. Rozdíl je často v množství účinné látky, která je ve volně prodejných prášcích nižší. Někteří lékaři tvrdí, že volně prodejné přípravky nejsou léky a tudíž je jejich účinek nejistý. Samozřejmě nemůžeme očekávat, že jen díky práškům na hubnutí zázračně shodíme všechna kila nabraná v průběhu několika let. Hodí se spíše jako doplněk na zvýšení efektu zdravé stravy a pohybu.

Odborníci se shodují, že prášky by měly být řešením pouze v extrémních případech a měly by tudíž být podávány pouze na lékařské doporučení. Tak jako každé léky i prášky na hubnutí totiž zatěžují organismus a neměli bychom je proto vyhledávat, není-li to nezbytné. Pokud máte jen pár kilo navíc, která chcete shodit, místo hubnoucích tabletek si pořiďte raději permanentku do fitnesscentra. Prospějete tak svému tělu daleko víc a výsledek bude zaručenější. Pokud si přeci jen chcete hubnutí usnadnit, poraďte se nejprve se svým lékařem nebo vyhledejte výživového odborníka ve svém městě.