Jak změnit životní styl


Kompletní změna životního stylu většinu není uskutečnitelná ze dne na den. Nebudeme vám lhát, půjde o dlouhý a pravděpodobně i náročný proces, ve kterém se budeme mít stále co učit, zjišťovat a zkoušet.  Není to dieta na týden a vaším cílem by nemělo být například shodit pár kilo. Je to životní styl, díky kterému se budete […]

Kompletní změna životního stylu většinu není uskutečnitelná ze dne na den. Nebudeme vám lhát, půjde o dlouhý a pravděpodobně i náročný proces, ve kterém se budeme mít stále co učit, zjišťovat a zkoušet.  Není to dieta na týden a vaším cílem by nemělo být například shodit pár kilo. Je to životní styl, díky kterému se budete cítit i vypadat lépe, budete zdravější a silnější. Pokud jste se konečně rozhodli se svým životním stylem něco dělat, máme pro vás několik tipů, jak pomalu a úspěšně přejít ke zdravějšímu životnímu stylu.

Pijte vodu
První a asi nejjednodušší rada na začátek. Možná se zdá zbytečná, ale ani byste nevěřili, jak pití vody ovlivňuje celkový životní styl. Nahraďte obyčejnou neperlivou vodou všechny sladké limonády, minerálky, džusy a podobné nesmysly. Pitný režim je základní stavební kámen. Omezte pití kávy, pokud jste zvyklý pít ji ve velkém množství. Omezte alkohol! Zvláště tvrdý alkohol je velmi kalorický. Kromě vody můžete popíjet i kvalitní čaje. Pozor na bylinkové, i po nich je nutné vypít stejné množství vody.

15113565826_3641891660_o
Pitný režim je první nejdůležitější změnou 

Zjistěte více o svém těle 
Pokud si nejste jisti, kde začít, doporučujeme zjistit trochu více o svém zdravotním stavu. Nestyďte se navštívit odborníky a udělat si vyšetření. Pokud například trpíte nadváhou, pravděpodobně vás překvapí, jak vysoké procento tuku v těle máte, jak vysoký je váš cholesterol a další nemilé zjištění. Životní styl se odvíjí na vašem těle, i když to možná není navenek tolik patrné. Vyšetření bude váš odrazový můstek pro změnu a zjistíte, na kterých věcech je potřeba zapracovat.

22012294368_c72d68c696_o
Účastněte se akcí, kde se o přípravě potravin dozvíte více

Udělejte si plán 
Jakmile uvidíte, co je potřeba změnit a zlepšit, udělejte si plán. Stačí krátkodobý, který budete postupně navyšovat. Naplánujte si, co si koupíte, co budete vařit, kdy si půjdete zasportovat. Takový plán může být i správně sestavený jídelníček. V žádném případě se tento plán nesnažte obejít a buďte na sebe přísný. Pokud chcete změnu, nemůžete si po deseti dnech za odměnu dát hamburger s hranolky a další tři dny nic nedělat. Takový drobní narušitelé zničí celé úsilí a vy tak můžete začít stále od znova, a to vás pravděpodobně brzy přestane bavit.

14596438819_359c491510_o
Začněte u snídaně! Vyměňte koblihy za omeletu z vajíček se zeleninou. 

Začněte malými změnami 
Pokud ze dne na den zcela překopete svůj život, doslova se vším všudy, pravděpodobně ho brzy překopete zase zpátky. Začínejte pomalu, ať si vy i vaše tělo můžete na nový životní styl zvykat a postupně ho vstřebávat. I jídelníček měňte potupně. Nejprve vyházejte všechny nezdravé potraviny, které máte doma. Postupně si do jídelníčku přidávejte více těch zdravých, které má smysl jíst. Začněte vařit správně. V obchodech nakupujte už jen to, co se hodí. Postupně tak nahradíte všechno špatné tím dobrým. I se sportem začněte postupně, abyste se nezničili hned na začátku. A nakonec, postupně se zbavte i starých návyků. Tělu stačí přibližně měsíc, aby si zvykl. Pokud se tedy měsíc nebudete přecpávat po večeři u televize, za měsíc už si na to ani nevzpomenete. Stejně jako když na měsíc omezíte sladkosti, mozek už je nebude ani vyžadovat.

Vytrvejte 
V návaznosti na předchozí bod, vytrvejte! Časem uvidíte první úspěchy, které by vás měly motivovat v pokračování. Samozřejmě, že občas se může přihodit, že onemocníte a nebudete moci sportovat. Nebo že půjdete na večeři se známými a dáte si pizzu. Nezahazujte ale veškeré ostatní úsilí jen kvůli těmto drobnostem. Neberte to jako povinnost, ale jako takovou hru, kdy si skládáte nový životní styl pomalu dohromady. Občas je potřeba, porušit pravidla. Ale opravdu jen občas a tak, aby vám to neublížilo.