Hubnutí běháním – jak na to?

  • Pohyb
  • eliska

Jak jistě víte, k trvalému hubnutí obvykle nestačí jednorázová drastická dieta. Nejenže často vede k jojo efektu, navíc také není pro organismus příliš zdravá. Pokud se chcete svých přebytečných kil zbavit nadobro a nevystavovat organismus zbytečné zátěži, je třeba kompletně změnit životní styl. Není zaručenějšího receptu k získání vysněné postavy, než vyvážená pestrá strava a […]

Jak jistě víte, k trvalému hubnutí obvykle nestačí jednorázová drastická dieta. Nejenže často vede k jojo efektu, navíc také není pro organismus příliš zdravá. Pokud se chcete svých přebytečných kil zbavit nadobro a nevystavovat organismus zbytečné zátěži, je třeba kompletně změnit životní styl. Není zaručenějšího receptu k získání vysněné postavy, než vyvážená pestrá strava a  pohyb.

běh

Jednou z nejvhodnějších pohybových aktivit napomáhajících hubnutí je běhání, při kterém spálíte velké množství kalorií. Aby se tukové zásoby zmenšovaly, je ale třeba vědět, jak běhat správně.

Začátečníci, kteří se rozhodli pustit do běhání, mají často pocit, že čím častěji, déle a rychleji budou běhat, tím více budou hubnout. To ale nemusí být pravda. Pro spalování tuků je nejvhodnější takzvané aerobní cvičení. To je způsob aktivity, při které se naše tepová frekvence pohybuje mezi 55 a 65 % svého maxima. Při vyšší tepové frekvenci totiž čerpáme energii z glykogenu a nikoliv z tuků. Zlepšujeme si tak sice fyzickou kondici, ale příliš nehubneme. Pro zjištění tepového maxima lze použít orientační výpočet.

Ženy: 230 – věk = maximální tepová frekvence

Muži: 220 – věk = maximální tepová frekvence

Pro kontrolu aktuální tepové frekvence při běhu je pak nejlepší použít měřič tepu. Pokud si jej nechcete pořizovat, můžete se řídit alespoň pravidlem, že byste měli běžet tak, abyste stále byli schopni plynule mluvit.

Důležitá je také délka běhu. Energii z tuků začne tělo čerpat přibližně po 15 minutách, výrazněji však až po 30 minutách fyzické aktivity. Měli byst tedy běžet takovým tempem, abyste byli schopni běžet alespoň 30 minut. To může být pro netrénované začátečníky problém. Není však třeba hned ze začátku celých 30 minut běžet. Pokud nejste zvyklí sportovat, může pro začátek stačit pouze rychlá chůze. Případně můžete vyzkoušet takzvaný indiánský běh, kde se v pravidelných intervalech střídá chůze s běháním.

Pokud patříte mezi začátečníky, stanovte si nejprve tréninkový plán. Bude stačit, když vyrazíte třikrát týdně na krátký běh či svižnou procházku. Musíte být ale důslední a chodit opravdu pravidelně. Přibližně po měsíci, až na sobě zpozorujete drobné zlepšení fyzické kondice, můžete prodloužit svou trasu nebo zvýšit rychlost. Po dalším měsíci svou trasu opět o kousek prodlužte.

Hubnutí běháním není záležitostí několika týdnů. I když se v první fázi bude zvyšovat vaše fyzická kondice, nemusíte na sobě pozorovat úbytek váhy. Buďte ale trpělivý. Po třech měsících pravidelného běhání budou již výsledky znatelné a hlavně trvalé.

Před zahájením svého prvního běhu se vybavte dobrými botami. Běhání je poměrně náročné na klouby a správná obuv může zabránit budoucím problémům. Právě kvůli náročnosti na klouby není běhání příliš vhodné pro starší lidi a jedince trpící obezitou.