Dukanova dieta: Hit letošního roku! V čem je tak zázračná?

Jak zhubnout

Dukanova dieta je v posledních letech absolutním hitem amerických celebrit. U nás v České republice zatím není moc známá, proto si ji pojďme představit.

Dukanovu dietu vytvořil francouzský odborník na výživu Dr. Pierre Dukan. Poprvé ji představil ve své knize Nemůžu zhubnout. Tato kniha byla vydána před deseti lety a od té doby se podařilo na základě rad Pierre Dukana zhubnout tisícům ženám a mužům. Dieta spočívá v tom, že radikálně omezuje potraviny s vysokým obsahem cukru a naopak podporuje bílkoviny. Po absolvování první části Dukanovy diety pak můžete do svého jídelníčku přidat i něco zakázaného.

 

Dukan_1908781c

Dukanova dieta má jedno velké pozitivum: zhubnete rychle! Navíc potravin obsahující bílkoviny můžete sníst kolik chcete. Během týdne díky Dukanově dietě můžete shodit až 5 kilogramů! Tato dieta se také stala oblíbenou u hollywoodských hereček – zkušenosti s Dukanovou dietou mají například Jenniger Lopez, Meryl Streep nebo Nicole Kidman.

Dr. Pierre Dukan svou dietu rozdělil do několika fází, které vám pomůžou k vysněné postavě. Pojďme si jednotlivé fáze trochu více přiblížit.

1. Fáze útočná

V první fázi se podle Dukana nesmí jíst v podstatě nic jiného kromě bílkovin – libové telecí maso, hovězí, drůbež a ryby. Neměla by se jíst ani zelenina a ovoce. Důležitý je i pitný režim, který byste měli dodržovat – alespoň 2 litry vody denně po menších sklenkách. První fáze se drží 2 dny (pokud chcete zhubnout 5 kg), pokud chcete zhubnout 7 kg, drží se 3 dny.

2. Fáze rovnoměrná

V této fázi dodržujete to samé, co v první fázi. K tomu však postupně přidáváte zeleninu – rajčata, okurky, ředkvičky, brokolice, celer, zelí, paprika, mrkev… Tuto fázi dodržujete tak dlouho, dokud se nepřiblížíte své vysněné váze. V případě, že chcete zhubnout 5 kg a první fázi dodržujete 2 dny, druhou fázi dodržujete zhruba 4-7 dní.

Food high in protein isolated on white background

3. Fáze udržovací

Ve třetí fázi jste už dosáhli na svou ideální váhu (zhubnout 5 kg). Do jídelníčku tedy můžete přidávat ovoce – jedno denně (kromě banánů, vína, třešní). Dále je povolen celozrnný chléb a sýr. Tuto fázi byste měli dodržovat zhruba 5 týdnů (pokud jste v předchozích fázích zhubli 5 kg).

4. Fáze stabilizační

V poslední fázi se můžete vrátit ke svému starému jídelníčku. Podmínkou však je, že alespoň jeden den v týdnu byste měli dodržovat bílkovinovou fázi (první fázi). Nezapomeňte, že první fáze nemůže trvat déle, než 7 dní. Zkusíte také Dukanovu dietu?

Vzorový jídelníček Dukanovy diety

Snídaně: jogurt, ovesné otruby nebo omeleta, neslazená káva nebo čaj

Svačina: šunka, jogurt, neslazená káva nebo čaj

Oběd: telecí, krůtí, kuřecí, losos nebo jiná ryba, králík, vše bez příloh, ve druhé fázi můžete přidat zeleninu

Svačina: nízkotučný sýr, tuňákový salát, koláčky z ovesných otrub nebo jogurt

Večeře: grilovaná ryba nebo krůtí prsíčka, chléb z ovesných otrub se šunkou

dukan2