Vylepšení rovnováhy vám pravděpodobně nevyrýsuje dokonalé břišní svaly jako z časopisu pro kulturisty, ani vám nepomůže uběhnout půlmaraton, nicméně není dobré ji zanedbávat. Správná tělesná rovnováha vám zajistí zdravý postoj – při chůzi, běhu, sezení i při zvedání činek. Když dokážete udržet balanc, síla je ve vašem těle rozložena rovnoměrně, žádná část těla není přetěžována, což v důsledku znamená, že „vás tolik netrápí bolesti svalů, zad apod. jako ostatní“, říká Jordan Metzl z Hospital for Special Surgery z New Yorku.
Vylepšená rovnováha vám pomůže i předcházet zraněním. Je dokázáno, že osoby, které lépe drží balanc, reagují pohotověji při pádech a obdobných situacích. Motorické centrum v mozku rychleji zaregistruje, že se tělo nenachází ve stabilní pozici a zmobilizuje všechny síly, aby se pádu předešlo. „Máte zhruba 250 až 400 milisekund na to, abyste zabránili pádu,“ říká Daniel Ferris, Ph.D., profesor vědy o pohybu. Pro osoby s dobrou rovnováhou je to plno času, pro ty, které ale vylepšování této dovednosti podcenily, to nestačí.
Stojku zvládne každý – někdo se jen musí víc snažit
Pokud si myslíte, že jako „slon v porcelánu“ se chováte už od narození a nejde s tím nic dělat, jste na omylu. Je sice pravda, že 50 – 75 % vaší schopnosti udržet rovnováhu pramení ve vašich genech – to ale stále nechává 25 – 50 % jen a jen na vás, na tom, jak se rozhodnete své umění posilovat svojí pílí a snahou. „Každý může zlepšit svůj balanc a udělat třeba stojku. Pro některé je to jen díky genetice snazší, ostatní proto musí víc udělat sami,“ říká Ferris.
Ať je vaším cílem zvládnout pokročilé figury z jógy, nebo jen omezit pády na zledovatělém chodníku, až přijde znovu zima, bude se váš trénink skládat ze dvou částí – posílení mozku a reflexů a posílení určitých skupin svalů, konkrétně svalů břišních, pánevních a zádových.
6 cviků, které zvládnete každý den!
1. Při chůzi: Když jdete klidnou ulicí, zkuste jít místo po chodníku po obrubníku oddělující chodník od zeleně. Pokud se vám nechce na ulici, zkuste podobné místo najít u vás doma a staňte se amatérským domácím „provazochodcem“.
2. Když vám něco spadne na zem: Když se ohýbáte pro drobný předmět, který vám upadne na zem, zkuste při shýbání pzvednout dozadu jednu nohu nataženou. Postupně tento cvik trénujte a nohu zvedejte. Pokud si ho oblíbíte, zkuste snižovat své tělo a mít nohy při tom nataženou dopředu.
3. Když se díváte na televizi: Není snad línější aktivity během dne, než bezcílné sledování televize. Zkuste to trochu vylepšit a místo sezení na pohodlné pohovce, si před televizi vemte gymnastický míč. Začněte půl hodinou sezení při oblíbeném sitcomu, a třeba se dopracujete až k celovečernímu filmu.
4. Při jídle: Když jíte, zkuste si židli posunout co nejblíže stolu. Donutí vás to sedět rovně a zapojit svaly středu.
5. V hromadné dopravě: Když jedete v autobuse, trolejbuse nebo tramvaji, zkuste se pustit madla, nohy mírně pokrčte a roznožte – asi jako při surfování – a držte balanc. Jak dlouho to vydržíte?
6. Když si čístíte zuby: Při čištění zubů zkuste stát pouze na jedné noze. Druhý den na druhé. A ne že čištění zubů odbydete za 20 sekund!
Líbí se vám naše tipy? Zkusíte to s námi?
Komentáře