„Dieta“ Michaela Phelpse: Vysoký výdej energie vyžaduje pořádné porce jídla

  • Jídlo
  • Helena Stejskalová

Máte pocit, že velká spotřeba jídla a vrcholový sport nejde dohromady? Vyvedeme vás z omylu. Existuje sportovec, který je během jediného dne schopen spořádat stejné množství jídla jako tři obyčejní lidé, a přesto netloustne. Je jím americký plavec Michael Phelps.

Snídaně hodná obra

Porce jídla, které si je schopen dopřát během jediného dne, jsou skutečně ohromující. Zvláště při výčtu jeho snídaňového menu určitě zatajíte dech. Posvítila si na něj britská stanice BBC a zjistila, že Phelps je schopen na úvod nového dne spořádat tři lívance polévané čokoládovou polevou, stejný počet sendvičů obložených smaženými vejci, hlávkovým salátem, sýrem, rajčaty. Nechybí v nich ani nezdravá smažená cibule a majonéza. Dále ještě omeletu z pěti vajec, tři francouzské topinky s cukrem a misku plnou ovesné kaše doplněnou otrubami. To vše zapije dvěma hrnky kávy. Nevěříte? Skutečně je to tak.

Hostina o 10 tisících kalorií

I Phelpsův oběd je podobně bohatýrský. Sní až půl kila těstovin, dva sendviče z bílého pečiva doplněné šunkou, sýrem a s nezbytnou majonézou. Jídlo zapije energetickým nápojem. Ani za večerní porci se rozhodně nemusí stydět. Na pořad přichází další půl kila těstovin, které doplní smetanová omáčka. Pak následuje velká pizza a všechno se zapíjí energetickými nápoji. Převedeno na kalorie, spořádá jich 10 tisíc (obecně se přitom doporučuje ženám cca 2000 kalorií denně, mužům 2500 kalorií a dětem 1800 kalorií). Phelps tedy za den sní 4-5 násobek průměrné stravy obyčejného člověka, který si udržuje správnou váhu a nepřejídá se. Nejedná se o žádnou výjimku, podobně bohatou hostinu si velmi úspěšný plavec, sběratel zlatých medailí z olympiád, dopřává v průběhu běžného tréninkového režimu.

Těstoviny

Phelps sní k obědu až půl kila těstovin.

Kolaps z nedostatku sacharidů nehrozí

Přestože Phelps tráví každý den v bazénu minimálně pět hodin tréninkem a „vyplave“ tak spoustu kalorií ve formě vydané energie, i tak je množství potravy, které sní, pro obyčejného smrtelníka stále příliš vysoké. Na druhou stranu je ale podle odborníků i určitým způsobem zdůvodnitelné. Velkým problémem je totiž u vrcholových sportovců, kteří pracují s velkou zátěží, pokles glykogenu způsobený malým množstvím dodávaných sacharidů. Díky tomu pak sportovec nemůže dosáhnout svého maximálního výkonu. Jeho svalům chybí sacharidy, tedy palivo, bez kterého nemůže startovat. V tomhle směru má Phelps svůj jídelníček vymyšlený dobře, protože pečivo v podobě sendvičů a velké množství těstovin, které konzumuje, mu přináší velký zdroj energie, kterou okamžitě vydá v bazénu.

Životospráva jenom pro extrémní spalování

Lze ale Phelpsovu „dietu“ (pokud se tento způsob stravování dá vůbec nazvat dietou) vůbec někomu doporučit? Rozhodně ne. Michael Phelps tvrdě trénuje a za hodinu tréninku vydá tento 193 centimetrů vysoký svalovec průměrně asi 1000 kalorií. V těle má přitom pouhých 8 % tuku. Jeho výkonný metabolismus mu umožňuje spalovat kalorie extrémně rychle. Takovým spalováním se ale může pochlubit jenom málokdo z nás, jde o naprostou výjimku. Pokud by si někdo chtěl něco podobného vyzkoušet, riskuje velké zdravotní potíže.