Chcete z tréninku dostat ještě víc? Pusťte si správnou hudbu!

  • Pohyb
  • Blanka Chocová

Máte svůj oblíbený playlist, který vás při tréninku dostane do správného tempa? Vědci potvrdili, že správná muzika dokáže při cvičení zázraky!

Muzika dokáže v našich životech divy. Dokáže nám připomenout důležité chvíli našeho života, které máme spojené s konkrétní písní, relaxační hudba nám pomůže relaxovat a uvolnit mysl, taneční muzika zase může za to, že se z nás stanou na parketu hvězdy večera. Stejně důležitý význam má hudba i při vašem tréninku.

Možná jste si to už párkrát vyzkoušeli „na vlastní kůži“. Ve fitness centru si vždy dáte svojí půl hodinku běhu a až poté jdete posilovat. K běhání si pustíte svoji oblíbenou muziku, která vás povzbudí, a třicet minut uteče, jako by ani nebyly. Jednou jste si ale přehrávač zapomněli a najednou jste supěli už po čtvrt hodině a doufali jen v to, že už brzy bude konec. Tento jev je snadno vysvětlitelný. Kromě toho, že muzika částečně odvádí naši pozornost od ne příliš zábavného cardio cvičení, je prokázáno, že správně zvolený rytmus dodá tempo i tréninku.

Brown hair woman with headphones jogging

Nejlepší písně pro trénink? Vyhrála to We Will Rock You od Queen a Get Ready for This od 2 Unlimited

Tým vědců z Kellogg School of Management na Northwestern University provedl výzkum, který dokázal, že hudba nás dokáže posunout k lepším výkonům při tréninku stejně jako při jiných situacích, kdy potřebujeme „nakopnout“. Ale jaká je ta „správná hudba“? Vědci pouštěli účastníkům výzkumu postupně 31 písní různých žánrů vždy po sekvencích o délce 30 sekund. Mezi vybranými bylo vše od hip-hopu po reggae. Za dvě nejpůsobivější písně byly zvoleny „We Will Rock You“ od Queen a “Get Ready for This” od 2 Unlimited.

Pokud při tréninku posloucháte svoji muziku z mp3 přehrávače, pomůže vám to i k lepší koncentraci na výkon. Snadno se tak odpoutáte od okolí, přestanete se dívat vlevo i vpravo a porovnávat se s kolegy v posilovně. Jde přeci jen a jen o vás!

Poslouchat dupot nohou a vlastní dech při běhu vás příliš nemotivuje? Zkuste si pustit energickou muziku!

Muzika je asi nejčastěji využívána při cardio tréninku. Návštěvníci fitness centra se asi shodnou na tom, že je při běhu na pásu příliš nemotivuje poslouchat dupot nohou dopadajících na pás a vlastní dech. Místo toho je více povzbudí energická hudba. Ta se dá ale využít i při posilování. V posilovně často běží populární rádio stanice, která vždy nemusí působit ideálně. Opravdu chcete při zvedání činek poslouchat předpověď počasí nebo reklamy? Hudba se vám postará i o zábavu, pokud cvičíte bez sparing partnera.

Hudba je nezbytnou součástí i při mnoha moderních fitness skupinových cvičeních. Kde by byla populární zumba bez svých speciálních písní, ve kterých se snoubí latinsko-americké rytmy jako je salsa, merengue, cumbia, ale i reggaeton nebo flamenco? Máte rádi veselou dynamickou hudbu? Zkuste zumbu. Pokud dáváte přednost hip-hopu a r’n’b, je pro vás ideální volbou street dance nebo twerk.