Chcete konečně zhubnout? Zbavte se domácích nástrah!

  • Jídlo
  • Blanka Chocová

Považujete váš domov za to nejbezpečnější místo? Nemusí to tak být pro vaši štíhlou linii. Doma se totiž skrývá mnoho pastí, které nám brání konečně zhubnout!

Přes den jste v práci, ve škole, máte tucet důležitých pochůzek po městě, ale celou tuto dobu se snažíte dodržovat svůj stravovací plán. Jídlo máte poctivě nakrabičkované, na polední pauzu máte vyhlídnuté zdravé menu z polední nabídky nedaleké bio restaurace, dodržujete pitný režim a vyhýbáte se zbytečnému kofeinu. Ať už to děláte pro dobrý pocit, nebo pro to, abyste se vytáhli před kolegy, že i vy dokážete jíst zdravě, je to dobře! Přinejmenším pro vaše zdraví. Co ale když přijdete domů?

Jídelníček na míru

Proč se večer po příchodu z práce „cpeme“ sladkostmi?

Po příchodu domů z nás automaticky spadne stres a napětí. Najednou nás nesvazují celodenní regule, místo kostýmku nebo obleku si na sebe vezmeme tepláky nebo dokonce už pyžamo, uděláme si teplý čaj, který nás vždy příjemně uvolní, v televizi naladíme oblíbenou komedii… bohužel s pracovní disciplínou se zbavíme často i té stravovací. Zkrátka z nás „spadne“ opravdu vše, i smysl pro dodržování životosprávy. A po těžkém dni chceme sladkou odměnu!

5986474574_1137959076_b

Domov plný nástrah! Sušenky v dóze, čokoládové bonboniéry, makovec od neděle, sladkosti od dětí…

V té chvíli se pro nás náš bezpečný domov stává džunglí plnou nástrah. Zamyslete se nad tím, kde žijete. Která chuťová lákadla vás nejčastěji svádí? Sklenice se zázvorovými sušenkami postavená na kuchyňské lince, sladké cereálie, které snídají vaše děti, čokoládová bonboniéra – dárek pro tchýni k narozeninám, makovec od neděle, sladkosti, které dostaly děti od babiček za vysvědčení, domácí marmelády a medy ve spíži, pražené arašídy… která je ta vaše slabost?

Co s takovými nástrahami dělat? V první řadě zkuste eliminovat zbytečné nástrahy. Je jasné, že některé zcela nezmizí. Pokud nechcete riskovat rodinný rozvrat, nezkoušejte babičky přemlouvat, aby dětem nenosily čokoládu, zkuste jim jen říci, aby množství omezily, nebo aby jim přinesly jen takové množství, které děti hned sní, a nebudou se tedy doma tvořit „sladké zásoby“.

11473509355_bd3e87f639_k

Nekupujte sladkosti ve slevě a akční velká balení!

Jsou ale věci, které změnit můžete! Opravdu je nutné kupovat sušenky jen proto, že byly ve slevě? Místo bonbonu nebo sladkých keksů do dózy v kuchyni vystavte raději ořechy nebo ovoce… Kdykoliv vás přepadne chuť na sladké, vzpomeňte si, proč se snažíte zhubnout, jak chcete vypadat, a jaké pokroky jste už udělali – opravdu to chcete všechno vracet zpět? Vzpomínáte na dřinu, kterou vás už vaše cesta za snem stála?

Zkuste naučit zdravě mlsat i vaše děti. Opravdu není nutné jim ke snídani nebo školní svačině kupovat čokoládové tyčinky nebo slané tyčinky. Dokonce ani dětské cereálie nejsou příliš zdravé – často jsou přeslazené. Zkuste děti naučit jíst zdravé plnohodnotné jídlo, které zatraktivníte barevným či veselým zevnějškem. Zkuste si vyhrát se zdravými sendviči ve tvaru kočičí hlavičky, do krabičky připravte pestrý ovocný salát…

K televizi nemusí patřit popcorn a brambůrky!

Máte večerní sledování filmů spojené s pojídaním slaného (a mastného!) popcornu nebo smažených brambůrků? Pokud trváte na večerním občerstvení, zkuste vymyslet něco originálního a zdravého. Kromě toho, že toho sníte méně, vás nemusí trápit ani výčitky svědomí. Co třeba zeleninové špalíčky s jogurto-česnekovým dipem nebo hummusem? Malé jednohubky s avokádovou pomazánkou? Fantazii se meze nekladou!

6528411095_89e5420cd7_b