Výpočet BMI. Zjistěte pomocí BMI kalkulačky podle věku


K posouzení přiměřené tělesné hmotnosti v závislosti na tělesné výšce nejčastěji používáme vzorec BMI. BMI se počítá tak, že tělesnou hmotnost v kilogramech vydělíme druhou mocninou tělesné výšky vyjádřenou v metrech (kg/m2). Pojďme si o Body Mass Indexu povědět něco více.

BMI se obecně považuje za statický nástroj. Přestože ignoruje spoustu vlastností jedince (stavba těla, množství svalstva), je základní představou o tom, zda trpíme nadváhou nebo je naše tělesná hmotnost v normě. Body Mass Index se nejčastěji používá pro statistické průzkumy napříč celé populace. Důvodem používání BMI je, že pro výsledek je třeba použít pouze výšku a hmotnost jedince. V lékařské praxi se používají přesnější měření, která zohledňují další faktory jako tloušťku podkožního tuku, impedanční měření atd. O těchto podrobných metodách si povíme někdy příště.

bmi_butt

Srdeční a cévní onemocnění

BMI (Body Mass Index) může být prvotním ukazatelem rizika srdečního nebo cévního onemocnění. MUDr. Pitha z Fóra zdravé výživy však dodává, že k upřesnění je potřeba doplnit BMI také měřením obvodu pasu. V případě osteoporózy je vztah k BMI ještě složitější. Stejně tak jako ostatní statistické parametry, ani BMI není dokonalým ukazatelem nadváhy. Každý jedinec je jiný a samotný vzorec BMI zkrátka nepočítá s věkem, pohybovými aktivitami, pohlavím a dalšími faktory, které jsou důležité k přesném změření podkožního tuku.

Přehled hodnot BMI

MUDr. Pitha také upozorňuje, že samotné číslo ještě nemusí ještě nic přesného znamenat. Je například rozdíl mezi mužem, který má BMI 26, nulový pohyb a sedí celý den v kanceláři a mužem, který má sice BMI 28, ale pravidelně sportuje. V tomto příkladě muž s BMI 26 je mnohem rizikovější, než druhý příklad.

bmi_tf

BMI index se rozlišuje většinou ještě na tyto kategorie:

těžká podvýživa ≤ 16,5
podváha 16,5–18,5
normální váha 18,5–25
nadváha 25–30
mírná obezita (1.) 30–35
střední obezita (2.) 35–40
morbidní obezita (3.) > 40

Výpočet – BMI kalkulačka podle věku

Své BMI podle věku si můžete vypočítat na našem sesterském webu JidelnicekOnline.cz, kde najdete základní BMI kalkulačku podle věku. Zároveň tak můžete zdarma otestovat vzorový jídelníček sestavený našimi nutričními poradci. V případě zájmu pak můžete zjistit i přesnější hodnoty, kdy v našem formuláři vyplníte také pohybovou aktivitu či typ zaměstnání. Tento výpočet BMI podle věku je tedy přesnější, než ostatní BMI kalkulačky na internetu.

bmi_butt