6 důvodů, proč se neobejdete bez citronu

  • Jídlo
  • Helena Stejskalová

Vynikající vliv na vaše zdraví i štíhlou linii mají citrusy. Naprostým favoritem je přitom citron. Pokud jste se citronové šťávě ve svém jídelníčku dosud vyhýbali, je nejvyšší čas to napravit. V čem tkví tajemství působení citronu na váš organismus?

1. Brzdí chuť k jídlu

Citron tlumí chuť k jídlu. Je známo, že kyselá a stejně tak hořká chuť je schopna vaše chuťové pohárky nasytit na delší dobu. Pokud sníte pokrm s kyselejší nebo hořkou chutí, vaše tělo nebude hned žádat další nášup jako v případě sladkého pokrmu. Signál dá teprve v okamžiku, kdy bude mít opravdu hlad, ne tehdy, kdy ho jenom pronásledují chutě. Jednoduše tak odlišíte situaci, kdy potřebujete jíst, od chvíle, kdy vás jenom honí mlsná. To se samozřejmě projeví na vaší hmotnosti.

2. Nastartuje metabolismus

Citron obsahuje fytoflavonoidy i další antioxidanty. Právě tyto látky velmi účinně nastartují váš metabolismus. Působením citrusu tak dochází i k lepšímu štěpení tuků. Snadněji proto trávíte a tím i hubnete. Proto neváhejte a začněte svůj den sklenicí vlažné nesycené vody s pár kapkami šťávy vymačkané z čerstvého citronu. Vypijete-li ji ještě před snídaní, výborně nabudíte váš trávicí systém. Vitamín C působí jako velmi účinná stimulační látka, která po ránu rychle probudí váš zpomalený metabolismus. Vodu s citronem můžete pro troškách popíjet během celého dne.

3082913552_75ccf2dfc1_b

3. Má nízký glykemický index

Citron má nízký glykemický index. Když si dopřejete citronovou šťávu, budete sacharidy ve svém organismu vstřebávat pomaleji, lépe a s větší efektivitou. Proto se budete delší dobu cítit nasyceni a nebudete sahat po dalším jídle. Zákonitě také tolik nepřiberete, protože budete lépe spalovat a nepřeměňovat sacharidy na tělesný tuk. Přidávejte citron do salátů nebo také do nápojů. Ovšem pozor, vysoká teplota jeho účinky spolehlivě zničí, takže ho nakapejte až do vlažného čaje. A používejte vždy čerstvé citrony. Citronová příchuť je průmyslově vyráběnou látkou, která s účinkem přírodního vypěstovaného citronu nemá prakticky nic společného.

4. Udržuje neutrální pH

Citron funguje ve vašem těle jako pufr, tlumivý roztok pro udržování neutrálního pH, a to navzdory tomu, že sám má pH kyselé. Strava, kterou konzumujete, vám může přinést překyselení. Především velké množství soli, konzervantů, aditiv a dalších nevhodných přísad se podepisuje na kvalitě vašeho zdraví. Způsobuje překyselení organismu, které se stává startovacím momentem pro vznik různých nemocí. Abyste byli zdraví, mělo by se pH ve vašem těle (zjišťuje se testovacími pH papírky smočenými ve vaší moči) pohybovat velmi blízko hodnoty 7,0. Právě citron výrazně pomáhá k nastolení této rovnováhy.

11782413744_2e229b540d_k

5. Detoxikuje vaše tělo

Citron pomáhá k detoxikaci vašeho těla. Pravidelné pití citronové šťávy se projeví na tom, že se vám vyčistí pleť. Antioxidanty obsažené v citronu totiž účinně bojují s volnými radikály pocházejícími z UV záření a ze znečištění životního prostředí. Čistí také krev, pomáhá snižovat hladinu cholesterolu i krevní tlak. Podporuje funkci jater jako dokonalé čističky vašeho těla. Působí močopudně, čím pomáhá vyloučit nahromaděné odpadní látky.

6. Posiluje imunitu

Citron ať už jako ovoce či vymačkaná šťáva by ve vašem jídelníčku chybět neměl. Jeho vysoký obsah vitamínu C vám účinně posílí imunitu a pomůže bojovat s infekcemi. V době chřipek a jiných virových infekcí tak budete mnohem odolnější. Vyhne se vám rýma, bolesti v krku, chřipka, angína, zkrátka infekce dýchacích cest. Zlepší také hojení ran, má dobrý vliv i na mírnou bolest zubů a krvácení dásní. Působí totiž antisepticky a antibakteriálně.