Úpal a úžeh: Čím se liší?
Úpal a úžeh se někdy mylně spojuje dohromady. Proto si na úvod vysvětlíme, jak a čím se tyto stavy liší. Při úpalu je porušená tepelná regulace těla. Vaše tělo vyrobí větší množství tepla, než kolik umí vydat formou pocení. V důsledku toho se přehřívá. Úpal si můžete způsobit například dlouhodobým pobytem v prostředí s příliš vysokou vzdušnou vlhkostí, po příliš velké fyzické námaze, ale také když se nevhodně obléknete (například zimním oblečením v létě) a samozřejmě i příliš malým příjmem tekutin. Příčinou úžehu je naproti dlouhý pobyt na slunci bez nutné ochrany (pokrývka hlavy, sluneční brýle). V létě se proto setkáte spíše s úžehem než s úpalem.
Pomůže klid, obklady a chlazené nápoje
Některé příznaky obou stavů jsou velmi podobné, platí to zejména o bolestech hlavy, pocitech na zvracení a nevolnosti. Při úpalu navíc z přehřátí mohou vznikat horečky, postižený rychle dýchá, má zvýšený tep, horkou kůži. V extrémních případech dojde i ke vzniku křečí, pacient ztrácí vědomí, neorientuje se, dojde k zástavě dechu a oběhu. Úžeh je charakteristický celkovou nevolností. První pomoc pro oba stavy je ale v podstatě stejná. Pomáhá pobyt v chladnější místnosti nebo minimálně ve stínu, uložení na postel, studené obklady. Jestliže pacient nezvrací, mohou se mu podávat vlažné a chladnější nápoje.
Pijte pravidelně, ale nepřehánějte to
Další zdravotní komplikace hrozí při dehydrataci, ale také opačnému stavu, tedy při přepití. Při dehydrataci dojde k poklesu obsahu vody v těle pod hranici cca 60–70 %. V takovém případě trpíte žízní, bolestmi hlavy, váš puls se zrychluje, moč tmavne. K dehydrataci dojde, když se při velkém horku hodně potíte a zapomenete pravidelně pít. Proto v horkých letních dnech pijte 3–4 litry tekutin. Pokud příjem tekutin podceníte a budete se snažit svůj deficit dohnat najednou, může vám naopak hrozit přepití. Při něm dochází k odplavení sodíku z těla, mohou se objevit poruchy vědomí, nevolnost, křeče, bolesti hlavy, zmatenost, nebo dokonce dojde i ke kolapsu. Pomocí je lékařská injekce se solným roztokem, která dodá chybějící sodík.
Jak se vyhnout popsaným stavům?
- 1. Dodržujte pitný režim. V teplých letních dnech nikdy nezapomeňte mít v tašce s sebou láhev vlažné neperlivé vody. Pokud ovšem zapomenete pít, nesnažte se všechno dohnat rychle na ex a pijte pomalu a pozvolna.
- 2. Vyvarujte se pobytu v příliš teplých místnostech bez klimatizace. Dávejte pozor na správné seřízení klimatizace. Příliš velké rozdíly mezi teplotou v klimatizované místnosti a venku mohou také způsobovat zdravotní problémy jako rýmy, letní nachlazení, bolesti zad. Platí, že rozdíl teplot by neměl být vyšší než 10 °C.
- 3. Za slunečného teplého počasí nevyrážejte ven bez pokrývky hlavy (klobouk, šátek). Chráníte se tím před zvýšeným působením slunečních paprsků. Nezapomínejte ani na sluneční brýle s UV filtrem 400, který pohlcuje sluneční paprsky s délkou 400 nanometrů a méně. Zabráníte poškození oční sítnice.
- 4. Pokud je to možné, nevycházejte v době největších veder ven v období mezi 10.–16. hodinou. Pobyt na velmi slunných místech omezujte jenom na nezbytnou dobu.
- 5. V horku se vyvarujte náročných fyzických a sportovních aktivit, na které nejste zvyklí.
Komentáře