5 nejlepších jídel, která jíst po tréninku!

Smoothie
  • Jídlo
  • Blanka Chocová

Máte za sebou pořádný trénink? Cardio, posilování… necítíte tělo a přemýšlíte, jak dodat energii a napomoci regeneraci svalů? Máme pro vás tip na 10 jídel, které vám s tím pomohou!

Zakládáte si na řádně provedených cvicích, zvyšujete každý týden náročnost aerobního tréninku, hlídáte si tepovou frekvenci a přemýšlíte třeba i o lekcích s osobním trenérem? V tom případě vás možná i zajímá, co jíte. Rozhodně by mělo. Stravování je při jakémkoliv fitness plánu nesmírně důležité, dokonce se říká, že zatímco trénink tvoří 20 % celkového výsledku, životospráva až 80 %!

Otázkou je, co jíst před a po tréninku. My se dnes podíváme na to, co jíst po tréninku – zaměříme se tedy na jídlo a potraviny, které vám pomohou budovat svaly, předejít jejich únavě a podpoří regeneraci celého těla.

Jídelníček na míru

To, co sníte po tréninku, je nejdůležitější jídlo vašeho dne

Po cvičení naše tělo potřebuje doplnit především sacharidy a tekutiny. „Je třeba doplnit palivo, které jsme při tréninku spotřebovali,“ říká dietoložka Tristaca Caldwell. Ale zapomeňte na to, že se po náročném cvičení „odměníte“ cheeseburgem z fastfoodu. Jídlo po tréninku je možná nejdůležitějším jídlem vašeho dne, takže je třeba nad tím tak přemýšlet. Vaše tělo potřebuje regenerovat.

V první řadě doplňte tekutiny, nejlépe v podobě čisté vody. Pokud na to chcete jít vědecky a vědět, kolik vody máte přesně vypít, udělejte si následující test. Zvažte se před tréninkem a následně i po něm. Jaký je rozdíl? Na každý kilogram je třeba vypít 1,5 litru vody.

1. Banány s jogurtem nebo nízkotučným tvarohem

Banány obsahují draslík, hořčík a rychle vstřebatelné sacharidy. Draslík působí pozitivně na nervovou soustavu a pomáhá regeneraci svalů. Během tréninku dostaly jak nervy, tak svaly „zabrat“, proto je vhodné je odměnit. Proti svalovým křečím bojuje i již zmíněný horčík. Průměrný banán přitom pokryje asi 12 % potřebného denního množství hořčíku.

Banán jako svačinu po tréninku je ideální kombinovat s jogurtem nebo ještě lépe s nízkotučným tvarohem, který obsahuje mnoho bílkovin. Ačkoliv se jinak sacharidů z banánů (banány mají poměrně vysoký glykemický index) možná obáváme, nyní nám pomohou k rychlé regeneraci a nastartování zpracování bílkovin, které jsou klíčové k budování svalů.

Banány

2. Kakaovo-banánový shake pro osvěžení

Potřebujete po cvičení osvěžení v parných dnech? Máme pro vás tip na bezvadný ledový shake! Rozmixujte společně banán, lžíci arašídového másla (hledejte to, které je vyrobeno jen z arašídů), mléko a lžičku kakaa se sníženým obsahem tuku. Dejte vychladit a při servírování přidejte několik kostek ledu. Osvěžující a zdravý nápoj je na světě!

3. Zdravě zelené smoothie

Milujete smoothie? Pokud ano, máme pro vás jedno zdravě zelené. Stačí jen dohromady rozmixovat špenátové listy, půl hrnku jogurtu, hrnek mandlového mléka, banán se lžičkou arašídového másla a několika kostkami ledu a super zelené smoothie je na světě.

Mango

4. Cottage sýr s borůvkami a medem

Cottage sýr je stejně jako tvaroh bohatý na potřebné bílkoviny. Když ho doplníte sacharidy, jako jsou například borůvky nebo jahody a med, nemůžete udělat lépe. Pak vše ještě posypte skořicí a hrstičkou ovesných vloček a máte výživnou „potréninkovou“ svačinu.

5. Kuře s rýží – když je po tréninku čas na oběd

Když po tréninku zjistíte, že je v nejbližsí půl hodině čas tak akorát na oběd, je ideální zkombinovat pro tuto příležitost libové maso a sacharidovou přílohu, tou je například rýže. Jako libové maso se nabízí kuřecí nebo krůtí prsa. Kuřecí s rýží je zkrátka stálicí ve světe fitness – kdo by neznal tréninkové plány, kde právě toto jídlo figuruje jako hlavní jídlo dne… Pokud vás ale tato kombinace bude nudit, nabízí se nekolik variant. Kuřecí lze nahradit tuňákem ve vlastní šťávě, treskou či jinou bílou rybou, lososem. Rýži lze zaměnit třeba za kuskus nebo pohankové těstoviny.

kure-ryze